Niektoré veci kupujeme s vedomím, že nám pravdepodobne vydržia len určitý čas a doslova za pár rokov ich vymeníme za nové. Naopak pri iných prvkoch automaticky počítame s tým, že ide o nákladnejšiu investíciu, avšak so spoľahlivou perspektívou na niekoľko desaťročí. Tento druhý prípad sa týka najmä architektúry a prvkov, akými sú okná.Žltá budova, okno.jpg
Pod ich životnosť, ale aj pevnosť a odolnosť, v neposlednom rade dizajn, sa vo veľkej miere podpisujemateriál, z akého sú vyrobené ich rámy.
Ak sa máme pozrieť na očakávanú výdrž okien zo všeobecného hľadiska, malo by ísť aspoň o tých 30 rokov. Pokiaľ však ide o luxusnejšiu voľbu, reskpktíve odolnejší materiál ako hliníkové okná Lmmont, životnosť sa odhaduje až na 80 či 100 rokov. Čiže priamo na jednu generáciu.
K častým úvahám súčasných spotrebiteľov sa preto radí úvaha, či uprednostniť hliník alebo o niečo známejšiu a hlavne cenovo prístupnejšiu voľbu, a to okná plastové.
Úprimne záleží hlavne na konkrétnych požiadavkách. Pokiaľ je však hlavným faktorom vášho záujmu cena, jasnou možnosťou je plast. Ten sa prakticky radí k cenovo najnižším voľbám aj z hľadiska ostatných alternatív. Je však známe, že sa dá vytvoriť istý kompromis spočívajúci v kombinácii materiálov.Interiér, dvere, sklá.jpg
Kedy plast a kedy hliník?
Relatívne nízke finančné náklady, ale aj izolačné vlastnosti a úspornosť sú hlavnými dôvodmi, prečo sa popularite tešia najmä plastové okná. Ale pokiaľ váš plán zahŕňajú okná so sklami veľkých rozmerov, rozhodne by ste mali zvoliť hliník aj napriek vyšším investičným nákladom. V prípade rozmerných a luxusnejšie pôsobiacich okien pôjde určite o spoľahlivé rozhodnutie, s ktorým navyše môžete počítať takmer na 100 rokov. Náročnosť údržby je pritom z hľadiska hliníku minimálna.
V spojitosti s hliníkovým materiálom ale za pozdvihnutie určite stojí aj jeho elegancia a možnosť dosiahnuť dizajnovo atraktívnejší výsledok.