Konečne sa k nám dostavilo obdobie slnečného leta a čo je na tom najlepšie, eštelen je na svojom začiatku a pred nami je kopec teplých dní, ktoré už nemusíme tráviť iba posedávaním a vyhrievaním sa doma, ale môžeme ísť k rieke alebo k jazeru. Niekto venuje túto návštevu plávaniu a opaľovaniu, ale určite sa medzi nami nájdu i tí, čo sa nevedia dočkať, kedy nahodia svoje prúty a vylovia poriadnu rybu. Ak máme vravieť o riadnom úlovku, respektíve rybe veľkých rozmerov nachádzajúcu sa v našich končinách, zrejme už tušíte, že jednoducho si musíme spomenúť na sumca.

chytání ryb

Každý rybár ale vie, že mnohé ryby vrátene sumca nemožno chytiť len tak jednoducho, že proste nahodím, akoby si to možno predstavoval nezainteresovaný pozorovateľ. Rôzne ryby, medzi nimi hlavne sumce, totiž vôbec nie sú hlúpe. K tomu, aby sa chytili na našu návnadu ich musí niečo motivovať a následne prekabátiť. Svedomitý rybár tak už určite počas jesene a zimy premýšľal, dopočul sa alebo čítal, ako si zvoliť tú správnu stratégiu.

K uloveniu sumcov, či lepšie povedané k efektívnemu a úspešnému uloveniu sumcov sa ako odporúčaná nástraha uchytili dobre známe plandavky.
Prečo práve táto voľba? Vieme, že má viacero skvelých vlastností, ale pravdupovediac ich sfarbenie a tvar sú v tomto prípade vedľajšie, dôležitý je „detail“, akým je dopad tejto návnady na vodnú hladinu. Jej čľapot dokáže vyvolať špecifický zvuk, ktorí zaregistrujú práve sumce a nedočkavé sa budú hnať tento zvuk skontrolovať. Tým vzniká vysoká pravdepodobnosť, že sa chytia na našu návnadu.

sumec

Pri výbere plandaviek by sme sa tak mali orientovať predovšetkým na ich hmotnosť, ale aj v podstate aj na vizuálnu stránku, konkrétnejšie nie na sfarbenie, ale skôr na optický pomer hrúbky materiálu (plechu) a veľkosti danej nástrahy. Zatiaľ čo šťuku ulovíte na plandavku, ktorá sa pohybuje rýchlo a obratne, sumca skôr zaujmú pomalšie pohyby a teda trochu odlišné prevedenie.