AKO NASTAVIŤ SVETLO S POHYBOVÝM ČIDLOM?
V súčasnosti sa čoraz častejšie môžete stretnúť so svietidlami s pohybovým čidlom ako led reflektor 100w. Tie môžu byť buď externé alebo interiérové. Dôvody, prečo si také svietidlo zaobstarať sú jasné – svetlá s čidlom šetria čas, peniaze a sú navyše veľmi praktické. Viete, ako nastaviť snímač, aby fungoval podľa vášho želania? Pozreli sme sa na ponuku svetiel s čidlom dôkladne a prinášame návod, ako si s čidlom poradiť.

led reflektor 2

Vonkajšie svetlá s čidlom sú užitočný pomocníci
Externé svietidlá s pohybovým snímačom sa používajú najčastejšie ku vchodovým dverám, aby sme pri hľadaní kľúčov nemuseli hľadať vypínač alebo môžu slúžiť na príjazdovej ceste a môžu vám posvietiť na cestu do garáže. Okrem klasického pohybového senzora sa u vonkajších svetiel môžete stretnúť aj s čidlom súmrakovým. Tento snímač je pri všetkých solárnych svietidlách a určuje, kedy sa svetlo rozsvieti. Buď je hodnota intenzity okolitého svetla už daná výrobcom alebo ju možno manuálne nastaviť. Rozsah zorného poľa vonkajšieho snímača môže byť až 360 °, ak je ale čidlo integrované v svietidle, býva tento uhol menší.
Ušetrite s interiérovými svetlami s čidlom
Interiérové svetlá s čidlom sa najčastejšie používajú z hygienických a úsporných dôvodov na toaletách, chodbách či nad schodisko. Opäť tu platí, že nemusíte hľadať vypínač, a tiež sa vám nemôže stať, že by ste zabudli zhasnúť. Svetlo na čidlo sa totiž po nastavenom intervale samo vypne. Pri interiérových snímačoch je spravidla zorné pole v uhle 100 – 160 °.
Samostatné čidlo postrehne každý pohyb
Senzor je bezdrôtový a len sa umiestni do priestoru. V prípade, že sa jedná o senzor iného výrobcu, ktorý nepatrí k inteligentným svetelným systémom, je nutné ho nastaviť manuálne.

led reflektor

Nastavenie svetla s čidlom
V prípade, že je snímač integrovaný v svietidle, je nastavenie veľmi jednoduché. Po zaklopení oka snímača sa dostanete k otočným tlačidlám, kde si môžete voliť z rôznych možností nastavenia.
V ponuke sú svetlá, u ktoré možno nastaviť, kedy sa majú zapnúť na základe intenzity okolitého svetla (LUX) a možno tiež nastaviť, na aký dlhý interval sa má svetlo rozsvietiť.
Štandardnou funkciou býva aj to, že pri svetlách je možné nastaviť, ako veľmi má byť čidlo citlivé, teda na akú vzdialenosť má pohyb snímať. Nestane sa vám tak, že by vám snímač v chodbe či na terase spustila mačka či pes.
Pri inštalácii určite vyskúšajte viac možností a vyberte tú, ktorá pre vás bude najviac efektívna.
Ako sa pohybové čidlo inštaluje?
Pri samostatných čidlách s pripojením na elektrinu je nutné zakomponovanie spínača čidla do elektroinštalácie. Pri zaobstaraní svetla s pohybovým snímačom je samozrejme nevyhnutné prečítať si návod ku konkrétnemu výrobku.